Dokümantasyon Sanat Eserinin Yerini Alabilir mi?

06 Aralık 2022
Dokümantasyon Sanat Eserinin Yerini Alabilir mi?
digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı yürütücülüğünde gerçekleştirilen “VARYANT. Yeni Medya Sanatının Belgelenmesi” başlıklı araştırma projesi kapsamındaki konferans serisi, Amsterdam Üniversitesi Öğretim Üyesi Annet Dekker ve Rhizome Dijital Koruma Programı Direktörü Dragan Espenschied’in konuşmacı olarak yer alacağı çevrimiçi programla devam ediyor.

16 Aralık Cuma, saat 17:00’de çevrimiçi gerçekleştirilecek konferans programının ilk bölümünde Annet Dekker, birkaç dokümantasyon projesi sunarak dokümantasyonun statik bir temsilden dinamik ve performatif bir eyleme nasıl geçebileceğini gösterecek ve böylece dokümantasyonun ne anlama geldiğini yeniden düşünmeyi teşvik edecek. Programın ikinci bölümünde ise Dragan Espenschied, belirli belgeleme türlerinin, bir sanat eserinin sergilenme sürecine dahil olabileceğini, zaman içinde de sanat eserlerinin yarı performans ve yarı belgelemeden oluşan karışık bir form hâline gelebileceğini öne süreceği bir konuşma yapacak.

digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı Yöneticisi Osman Serhat Karaman moderatörlüğünde gerçekleşecek Soru & Cevap oturumunda ise "Dokümantasyon sanat eserinin yerini alabilir mi?", “Dokümantasyonu yaşayan ve gelişen bir sürece nasıl dönüştürebiliriz?” soruları tartışılacak.

KONFERANS PROGRAMI (GMT+3)

17.00

Statik Belgeleme ve Dinamik Dijital Sanat Arasındaki Gerilim

Annet Dekker

17.40

Performans ve Dokümantasyon Arasında

Dragan Espenschied

18.20

Soru & Cevap

16 Aralık, Cuma, 17.00’de çevrimiçi olarak, İngilizce gerçekleştirilecek konferansı Sakıp Sabancı Müzesi’nin web sitesi üzerinden kayıt yaptıran herkes ücretsiz olarak izleyebilecek.

Konferans serisinin gelecek programlarını SSM’nin etkinlikler sayfasından takip edebilirsiniz.

Bülten