digitalSSM:İnternet Sanatının Geleceğini Nasıl Şekillendirecek?

30 Nisan 2021
digitalSSM:İnternet Sanatının Geleceğini Nasıl Şekillendirecek?
Sabancı Üniversitesi ve digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” projesi etkinlikleri, İnternet Sanatı Kuşakları:1.0’dan 2.0 ve İnternet Sonrası başlıklı uluslararası konuşmaya evsahipliği yapıyor.

Sheila C. Johnson Design Center direktörü, Whitney Museum of American Art’ın digital sanat yardımcı küratörü Christiane Paul’un konuşmacı olacağı etkinlik 30 Nisan Cuma günü Türkiye saati ile 17.00, New York yerel saatiyle 10.00’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Yaklaşık otuz yıldır teknolojik platformlarla gelişen, arama motorları ve yaratıcı keşifleri temel alan internet sanatı, artık yerini kurumsal sosyal medya platformlarına ve internet sonrası olarak adlandırılan son on yılın fiziksel üretimine bıraktı.

Christiane Paul konuşmasında, Web 1.0’den günümüze kripto sanat furyasını, internet sanatının estetik ve kavramsal gelişimini takip ederek kimlik, veri çerçevesi ve ortaklaşa üretimle ilişkisinin tarihini anlatacak. Aynı zamanda internet temelli sanatı sunmaya yönelik küratörlük modellerini ele alacak ve bu sanat formunu koruma yöntemlerinden bahsedecek.

30 Nisan Cuma 17.00’de gerçekleştirilecek etkinliğe, Sakıp Sabancı Müzesi web adresi üzerinden kayıt yaptıran herkes ücretsiz olarak katılabilir. Etkinlik dili İngilizcedir. Eşzamanlı Türkçe çeviri yapılacaktır.

Christiane Paul hakkında

Sheila C. Johnson Design Center’da direktör / şef küratör ve The New School’un School of Media Studies programında profesör olarak görev alan Christiane Paul, aynı zamanda Whitney Museum of American Art’ta dijital sanat yardımcı küratörüdür. Thoma Foundation’ın 2016 Dijital Sanat Yazın Ödülü sahibidir. A Companion to Digital Art (Blackwell-Wiley, May 2016), Digital Art (Thames and Hudson, 2003, 2008, 2015), Context Providers – Conditions of Meaning in Media Arts (Intellect, 2011; Çin baskısı, 2012) ve New Media in the White Cube and Beyond (UC Press, 2008) adlı kitapları bulunmaktadır. Whitney Museum of American Art’ta gerçekleştirilen Programmed: Rules, Codes, and Choreographies in Art 1965 - 2018 (2018/2019), Cory Arcangel: Pro Tools (2011) ve Profiling (2007) adlı sergilerin küratörüdür. Aynı zamanda müzenin internet sanat portalı artport’un sorumlusudur. Küratörlüğünü yaptığı diğer sergiler arasında The Question of Intelligence (Kellen Gallery, The New School, New York, 2020). Little Sister (is watching you, too) (Pratt Manhattan Gallery, New York, 2015) ve What Lies Beneath (Görünenin Ardındaki, Borusan Contemporary, İstanbul, 2015) bulunmaktadır

Bülten