David Hockney Sakıp Sabancı Müzesi’nde

09 Mayıs 2022
David Hockney Sakıp Sabancı Müzesi’nde

 

                                                                                             DH bb 1                                                          
David Hockney Akbank’ın Desteğiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde…
Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi 11 Mayıs’ta sanatseverlerle buluşuyor.
                                         

DH bb 2


Sakıp Sabancı Müzesi’nin, Akbank’ın desteğiyle düzenlediği David Hockney’nin Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi, 11 Mayıs Çarşamba günü ziyarete açılıyor. Sergi, 20. ve 21. yüzyılın en ilham verici sanatçılarından biri olarak kabul edilen David Hockney’nin Covid-19 salgınının ilk döneminde Normandiya'daki evinde iPad ile yaptığı ve sanatçının baharın gelişini müjdeleyen 116 resminden oluşuyor.

                                                 DH bb 3


Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisindeki iPad resimleri; Hockney'nin meyve ağaçları, çalılar, çiçek bahçeleri, gölet ve nehirler, tarlalar ve uzak tepelere uzanan bir manzarada çalıştığını, baharın her yıl tekrarlanan yolculuğunu her gün gözleyerek, çıplak ağaçlardan tomurcuk ve çiçeklere, yeşil yapraklara kavuşana kadar yakaladığını gösteriyor. Sergi baharın adeta bir kutlaması niteliğinde ve doğal dünyanın mucizelerini, sürekli yenilenişini, yaşam döngüsünü hatırlatıyor.                                                 DH bb 4          

Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisiyle ilgili Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergilerinin küratörü Edith Devaney’in katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.
Toplantıda konuşan SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer “Sakıp Sabancı Müzesi’nin 20. yılında, çağımızın en önemli sanatçılarından biri olan David Hockney’nin eserlerinin ilk defa Türkiye’ye taşındığı Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisini ağırlamanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. İnsanlığın uzun geçmişinde ilkbahar daima karanlıktan çıkışın, yeniden doğuşun sembolü olmuştur. İlkbaharla karanlık aydınlanır, canlılar uzun uykularından uyanır, yaşam kaynağı toprak ananın tohumlarıyla bereket saçar ve bu döngü ilelebet sürer.
David Hockney Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisinde, uzun yaşamının verdiği bilgelikle ve 21. yüzyılın teknolojisiyle, tabiatın uyanışını adeta ‘an be an’ izleyerek bizi bir bahar ayinine şahit olmaya davet ediyor. Sergi bir anlamda mevsimin baştan sona hikayesi, adeta kutsaması niteliğinde. David Hockney bu sergisiyle hepimize doğanın mucizelerini, her şeye rağmen sürekli yenilenen yaşam döngüsünü, sık sık tekrarladığı ‘hayatı sevmek’ temasını hatırlatıyor. Tüm dünya için fazlasıyla zor geçen, hepimizin evlerimize kapandığı, gerçek dünya ile bağımızın koptuğu iki seneden sonra doğanın ve baharın yeniden doğuşunu kutlayan bu serginin hepimiz için umut ve neşe kaynağı olmasını diliyorum. Daimi yol arkadaşımız Akbank’a ve Yönetim Kurulu Başkanı sevgili Suzan Sabancı Dinçer’e çok teşekkür ediyorum.
Büyük sanatçı David Hockney’i huzurlarınızda saygıyla selamlıyorum. Kendisine bu ilham verici eserleri yarattığı için; Royal Academy ve Brüksel Bozar’dan sonra, Chicago’daki Art Institute’dan önce sergilenmeleri üzere bizi seçtikleri için şükranlarımı sunuyorum. Çocuk resimleri kadar saf ve naif bu eserler, yaşı olmayan bir sanatçının, David Hockney’nin yaşsız bir dünyanın insanlarına hediyesidir” dedi.
Akbank'ın Sakıp Sabancı Müzesi ile birlikte iki yılda bir çağdaş sanatın önemli temsilci ve akımlarını İstanbul’da ağırlamasından duyduğu mutluluğun altını çizen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, “Bu yıl, Sakıp Sabancı Müzesi’yle birlikte, modern zamanların en önemli sanatçılarından David Hockney’nin doğadaki bahar coşkusunu ön plana çıkardığı ‘Baharın Gelişi, Normandiya, 2020’ adlı müthiş sergisine ev sahipliği yapıyoruz. Tüm dünyada ses getirecek bu dev proje, David Hockney’nin Türkiye’deki ilk büyük ölçekli sergisi. Bu sergi sayesinde İstanbul'un ve ülkemizin yurtdışında doğru ve iyi tanıtımını yapmaktan özellikle gurur duyuyoruz" diye konuştu.


                                              DH bb 5

Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergilerinin küratörü Edith Devaney ise “Öncelikle güzel bir bahar gününde İstanbul’da olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Geçen sene İngiltere’de Royal Academy ve ardından Brüksel Bozar’da açtığımız serginin üçüncü durağının Sakıp Sabancı Müzesi olabilmesini sağlayan sevgili meslektaşım Dr. Nazan Ölçer’e ve ekibine; sergiyi destekleyen Akbank’a ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Suzan Sabancı Dinçer’e çok teşekkür ediyorum.
David Hockney, eleştirmenler ve tarihçiler tarafından 20. ve 21. yüzyılların çok önemli bir sanatçısı olarak görülüyor. Kitlelerin kendisine duyduğu hayranlıkla birlikte Hockney sanat dünyasında adeta bir fenomen. David Hockney her zaman kendi sanatsal ilgi alanlarının ve birçok merakının peşinden gitti. Bunları yaparken trendlere önem vermedi, geçmişe ve eserlerinde sıklıkla ifade bulan sanat tarihine olan derin bilgisi ve ilgisine yöneldi. Teknolojileri kullanması, teknolojiye olan ilgisi kimi zaman yanlış yorumlansa da resim yapmanın yeni yollarını keşfetmekle ilgili olduğuna inandı. Öyle ki bir söyleşisinde Van Gogh’un, Monet'nin iPad'i onunla aynı nedenlerle seveceklerini söyledi.


 
                   DH bb 6 

                            DH bb 7

David Hockney kendi deyimiyle “baharın gelişi”ni daha önce de betimleyip ele almış bir sanatçı. 2011’de Yorkshire'da ilk defa iPad kullanarak eserler üretti ve bunlar Royal Academy of Arts’ta açılan A Bigger Picture (Daha Büyük Bir Resim) sergisinde sergilendi. Bu, Hockney'nin söz konusu yeni aracı kullanarak ürettiği ilk çalışmasıydı. 2013’te tekrar aynı konuyu ele alarak Yorkshire’da bu kez baharı bir dizi kâğıt üzerine füzen eserde betimledi. 2020’de ise baharı Normandiya'da yakalamaya karar verdi ancak bu sırada pandemi başladı. Renkleri daha özgürce çizme, katmanlar halinde çalışma fikriyle bir kez daha iPad’i seçti. David Hockney, bir sahneyi, bir konuyu görme ve onun göze çarpan ve kısacık yönlerini yakalama hızının iPad'de hızlı olduğunu biliyordu. Herhangi bir tuval hazırlığı veya boya karıştırma ve ardından boyanın kurumasını bekleme gibi bir süreç yoktu. Dört aylık bir zamanda 116 görüntü ürettti. Normandiya’da Monet’nin Giverny'deki bahçesindeki resimlerin saf güzelliği de Hockney için bir ilham kaynağı oldu. Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi, izleyiciye zamanın açılımına dair güçlü bir his veriyor. Tüm sanatseverlerin bu sergiden olağanüstü güzel duygularla ayrılacağına inanıyorum” dedi.
  
                                        DH bb 8

11 Mayıs – 29 Temmuz tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi kapsamındaki etkinlikler de uzun bir aradan sonra ilk defa yüz yüze olarak gerçekleştirilecek. SSM Öğrenme Programı kapsamında düzenlenecek çocuk eğitimleri, Akbank Sanat Konuşmaları başlığıyla yetişkin eğitimlerinin yanı sıra film gösterimleri ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle tasarlanan atölyelerle bahar SSM’de dolu dolu yaşanacak.

                                                             DH bb 9ETKİNLİKLER
SSM’de Akbank Sanat Konuşmaları

18 Mayıs, Çarşamba Pop Sanat Nedir? Ne Değildir? Ayşe Köksal
25 Mayıs, Çarşamba Temsilin Olanaklarını Aşmak: David Hockney Seda Yavuz
1 Haziran, Çarşamba Tutkunun ve Direncin Portresi: David Hockney Esra Aliçavuşoğlu
8 Haziran, Çarşamba David Hockney ve Mecralar Arasılık Beril Sezen
8 Haziran, Çarşamba David Hockney ve Sallanan 60’lar Osman Erden

Saat 13.00
Ücretsiz katılım için Sakıp Sabancı Müzesi web sitesinden kayıt yapılması gereklidir.     

Çocuk Atölyeleri       

DH bb 10

 

14 Mayıs, Cumartesi Oyun Arkadaşım Doğa 13.00
15 Mayıs,Pazar Doğa Elimde 11.00
15 Mayıs,Pazar Renkli Ağaçlar 13.00
21 Mayıs, Cumartesi Dört Mevsim Manzaram 11.00
21 Mayıs, Cumartesi Normandiya’daki Canlılar 13.00
22 Mayıs, Pazar İlkbahar Çiçeklerim 11.00
22 Mayıs, Pazar Pop Sanat 13.00
28 Mayıs, Cumartesi Bir Ağaç Dört Mevsim 13.00
29 Mayıs, Pazar Ağaçlarım 11.00
29 Mayıs, Pazar Ay ve Gece 13.00

Sakıp Sabancı Müzesi web sitesinden kayıt yapılması gereklidir.

Okul Turları
Sergi süresince her çarşamba ve cuma günleri okul gruplarına yönelik rehber eşliğinde ücretsiz sergi turları için Sakıp Sabancı Müzesi web sitesinden kayıt yapılması gereklidir.

Film
David Hockney: Daha Büyük Bir Resim, 2009

60 dk
Coluga Pictures
Yönetmen: Bruno Wollheim
SSM Konferans Salonu

Eşi görülmemiş bir erişim verilerek üç yıl boyunca tek bir kişi tarafından çekilen bu ödüllü film, David Hockney'nin Kaliforniya’dan Doğu Yorkshire’a dönüşünü ve çocukluğunun manzaralarını resmetmek için açık havada, her türlü hava koşulunda, tüm mevsimlerde çalışmasını kaydediyor. Film, şimdiye kadar yapılmış en büyük açık hava resmiyle sonlanıyor. Daha Büyük Bir Resim, iş başında, gücünün zirvesinde olan büyük bir sanatçının nadir bir belgesidir.

Bahar, Nefes, Sanat; Müzede Yoga

21 Mayıs - 4 Haziran - 18 Haziran - 2 Temmuz - 23 Temmuz
Saat 08.30 – 09.30

David Hockney’nin baharın gelişini an be an kaydettiği 116 neşe dolu ve iyimser eseri eşliğinde müzede yogaya davetlisiniz.
Cihangir Yoga eğitmenleriyle galeride gerçekleşecek yoga dersleri ile doğanın sürekli yenilenişini hatırlatacak bu benzersiz deneyim, her seviyeden yoga meraklısına açık.
Sınırlı sayıda katılımla gerçekleşecek seansların biletleri Sakıp Sabancı Müzesi web sitesinden alınabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


KATALOG
                           DH bb 11


Royal Academy Publications tarafından tasarlandı, İtalya’da basıldı.
SSM Mağaza’dan temin edilebilir.

Bültende yer alan görsellere yönelik talepleriniz için pr.ssm@sabanciuniv.edu adresine mail gönderebilirsiniz.

Bülten