Çocuklar Feyhaman Duran'ın Dünyasını Keşfediyor

13 Ocak 2017
Çocuklar Feyhaman Duran'ın Dünyasını Keşfediyor
Sabancı Holding’in katkılarıyla ve İstanbul Üniversitesi işbirliği ile S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde 12 Ocak 2017 günü ziyarete açılacak “Feyhaman Duran – İki Dünya Arasında” sergisi kapsamında, SSM Çocuk Atölyeleri, çocukları Feyhaman Duran’ın sanatıyla tanıştırıyor. Çocuklar, resim sanatının portre, manzara ve ölü doğa türlerini eğlenceli ve yaratıcı atölye çalışmaları ile öğreniyor, dönemin Türkiye’sinde resim sanatının yolculuğuna tanık oluyorlar. Tablolarda ışığın doğayla, rengin, ışıkla buluştuğu izlenimcilik akımını deneyimliyorlar.

Hafta içi okul gruplarının katılacağı atölye çalışmaları günde 4 atölye olmak üzere 10.00- 15.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Hafta sonu bireysel katılıma açık olan atölye çalışmaları ise 11.00- 13.00 ve 14.00- 16.00 olmak üzere günde 2 kez ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. 

Hafta içi Okul Çalışmaları

Kara Kalem Renkli Dünya / okullar için tüm yaş gruplarında

Feyhaman Duran’ın kara kalem manzaraları çocukların elinde renklenecek; ekleyecekleri karakterlerle yaşayan manzaralara dönüşecek.  

Hafta Sonu Atölye Programları

Düşünen Portreler / Ocak ayında tüm yaş gruplarında

Bir tablonun içinde öylece duran bir portrenin aklından neler geçer? Çocuklar, bu eğlenceli sorunun peşine düşecek ve düşüncelerden oluşan bir portre çizecekler.

Portre Defteri / Şubat ayında tüm yaş gruplarında

Bir portre sadece gülümser ya da düşünceli bir şekilde uzaklara mı bakar? Bu atölye çalışmasında çocuklar, farklı duygulara sahip, farklı bakışlarda ve duruşlarda portre kombinasyonları yapacaklar.

Yarım Kalan İşler / Mart ayında tüm yaş gruplarında

Birine ait bir burun bir başkasında nasıl görünür? Gözlerin devamı nasıl gelir? Bu atölye çalışmasında çocuklar, tablolardan aldıkları ayrıntıları kendi tarzlarında tamamlayarak farklı karakterler tasarlayacaklar.

Gölgelerin Masalı / Nisan ayında tüm yaş gruplarında

Feyhaman ve Güzin’in Karagöz ve Hacivat figürlerinden ilham alan çocuklar, kendi gölge karakterlerini tasarlayacaklar. Atölyede kurulacak gölge sahnesinde karakterlerini dillendirecekler.

Modelim Bir Kuzu Olursa / Mayıs ayında tüm yaş gruplarında

Sadece insanların mı portreleri olur? Bu atölye çalışmasında çocuklara sevimli hayvan dostlarımız modellik yapacak.

Ressamın Minyatür Dünyası / Haziran ayında tüm yaş gruplarında

Feyhaman’ın geniş dünyası küçük ellerde küçücük bir kutuya sığdırılsa nasıl olurdu? Çocuklar Feyhaman Duran’ın evinin ya da atölyesinin maketlerini hazırlarken ressamın dünyasına daha yakından bakacaklar. Tabloları, eşyaları, sanat malzemelerini minyatür boyutlara indirirken detaylara daha çok dikkat kesilecekler.

Manzaradan Portreler / Temmuz ayında tüm yaş gruplarında

Bir portre düşünün ki içinde manzara da olsun. Her iki türü tek bir çalışmada birleştirecek olan çocuklar, rengarenk manzaralardan oluşan portreler tasarlayacaklar.

Hikâye Anlatıcıları ile Galeri Buluşmaları

Feyhaman Duran’ın kapısının önünde, profesyonel anlatıcıların gerçekleştireceği canlı performanslar, ayda bir kez çocuklar ve aileleri ile buluşturulacak. 

Kayıt olmak için 0216 550 97 62 numaralı telefonu hafta içi 09.00 - 13.00 ve 14.00 - 17.00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

Bülten