Boğaziçi Buluşmaları: Boğaziçi Sahilleri ve Temaşa

19 Eylül 2016
Boğaziçi Buluşmaları: Boğaziçi Sahilleri ve Temaşa
Sakıp Sabancı Müzesi, “Boğaziçi Buluşmaları”na ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

İkincisi düzenlenecek buluşmanın teması; “Boğaziçi Sahilleri ve Temaşa”

 Sakıp Sabancı Müzesi, Boğaziçi’nin kültürel ve sanatsal anlamdaki tüm zenginliğini aktarmak üzere düzenlediği konferans serisinin ikincisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  

21 Eylül Çarşamba günü, 18.30’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilecek konferansın konusu “Boğaziçi Sahilleri ve Temaşa” olacak.  Prof. Dr. Tülay Artan’ın anlatımıyla gerçekleştirilecek konferansın açılış konuşmasını ise Dr. M. Sinan Genim yapacak.

Boğaziçi’nin sadece İstanbul için değil, dünyadaki diğer tüm kentlerle karşılaştırıldığında eşsiz olduğu inancından yola çıkarak, Boğaziçi’nin 8.000 yıllık tarihindeki birçok konuyu ele alacak konferansların, dinleyicilere konuşmalar sonunda farklı ve özel bir deneyim yaşatması amaçlanıyor. Bu kapsamda konferansın ardından 20:00-22:00 saatleri arasında yapılacak tekne turunda, İstanbul Fasıl Topluluğu'nun çekirdek kadrosu, solist İbrahim Suat Erbay eşliğinde "Mehtabiye" adı verilen bir mehtap konseri gerçekleştirecek. Tekne turu ile Abdülhak Şinasi Hisar’ın “Boğaziçi Mehtapları” kitabında da bahsettiği 19.yüzyılda Boğaziçi mehtapları ve saz geceleri yad edilecek.

 Abdülhak Şinasi Hisar’ın kitabında yazdığına göre, Boğaziçi’nde dolaşan kayık ve sandallar, Hidiv İsmail Paşa’nın, yüz kadar Çerkez ve Arap hanende ve sazende halayığından oluşan saz takımının fasıllarını dinlemek için Paşa’nın Emirgan’daki yalısının önünde toplanmaya başlarmış. Öyle ki, saz fasıllarını dinlemeye gelen kayık ve sandallar, Kanlıca’dan, Emirgan’a Boğaziçi’ni kaplarmış.

 Sakıp Sabancı Müzesi, düzenlediği “Boğaziçi Buluşmaları” ile geçmişten günümüze kadarki süreçte kentte yaşayanlar için her zaman bir cazibe merkezi olan Boğaziçi’ni, her yönü ile ele alacak etkinliklerle dinleyicilere anlatmayı hedefliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek konferansa katılım ücretsiz, tekne turu ise ücretlidir.

 

Ayrıntılı bilgi için: www.sakipsabancimuzesi.org

Bülten