Bilinmeyen “Şehsuvâr Başkadınefendi” Tablosu İlk Kez SSM’de

05 Nisan 2022
Bilinmeyen “Şehsuvâr Başkadınefendi” Tablosu İlk Kez SSM’de
“Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” Sergisinden Son Ay Sürprizi

Şehzade’nin 1920-1921 yılında resmettiği  Bilinmeyen “Şehsuvâr Başkadınefendi” Tablosu İlk Kez SSM’de sergileniyor

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde, Sabancı Holding’in katkılarıyla devam eden “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisine eklenen yeni tablo ilk kez ziyaretçilerle buluşuyor.

Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin 1920-1921 yıllarında yaptığı Başkadınefendi Şehsuvâr Hanım’ın portresi sergide yerini aldı.

SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer “Osmanlı’nın son veliahdı ve son halifesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de seçtiği ilk ve tek halife olan Abdülmecid Efendi’nin sanatını kapsamlı bir bakış açısıyla ele alan sergimize gösterilen yoğun ilginin mutluluğunu yaşarken, bize ulaşan sürpriz bir tabloyu da sergimize dahil etmenin heyecanı içindeyiz. Şehzade’nin, eşi Şehsuvâr Hanım’ı resmettiği ve özel bir koleksiyondan sergiye dahil olan tuval üzerine yağlıboya portre ilk kez sergileniyor.

Sergimiz açıldığından bu yana Abdülmecid Efendi ile ilgili müzemizde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle Abdülmecid Efendi’yi her yönüyle tanıtmaya özen gösterdik. Sevinerek gördük ki yaptığımız bu sergi başka kurumların da ilgisi çekti ve pek çok yan etkinliğin yapılmasına vesile oldu. Sergimizin son ayına girerken tüm sanatseverleri, ressamlığının yanı sıra edebiyat ve müzikle de ilgilenen bu sıra dışı Şehzade’yi daha yakından tanımak üzere müzemize bekliyoruz” dedi.

“Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi 1 Mayıs 2022 Pazar gününe kadar pazartesi hariç 10.00 – 18.00, cumartesi 10.00 – 20.00 saatleri arasında SSM’de Galeri -2’de ziyaret edilebiliyor.

 

Bülten