Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 Sergisi Konferans Serisi Başladı

24 Mayıs 2022
Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 Sergisi Konferans Serisi Başladı
Sakıp Sabancı Müzesi’nde, Akbank’ın desteğiyle devam eden David Hockney’nin Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi, Hockney’nin sanatına ışık tutan bir dizi konferansa ev sahipliği yapıyor.

Zamanımızın en önemli ve yaratıcı sanatçılarından biri olarak kabul edilen David Hockney’nin Covid-19 pandemisinin ilk dalgası sırasında, Normandiya'daki evinde ürettiği iPad resimlerinden oluşan Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi kapsamındaki ilk konferans, sanatın örgütlenme biçimleri, çağdaş sanatın piyasa ile ilişkisi, kültür politikaları ve kültür endüstrisi alanlarında çalışmaları bulunan Doç. Dr. Ayşe Hazar Köksal tarafından gerçekleştirildi. “Pop Sanat Nedir, Ne Değildir?” başlıklı konferansta 1950’li ve 1960’lı yılların ana akım sanatına yönelik bir eleştiri olarak ortaya çıkan Pop Sanat’ın, zaman içinde kendi tezinin eleştirisine dönüşmesine odaklanıldı.

David Hockney konferanslarının ikincisi 25 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Modernizm, sanatta feminist teoriler, heykel tarihi, çağdaş ve güncel sanat alanlarında çalışmaları bulunan Doç. Dr. Seda Yavuz’un “Temsilin Olanaklarını Aşmak: David Hockney” başlıklı konferansında Hockney’nin farklı evreleri ve temsilin olanaklarını zorladığı imgeleri ele alınacak.

1 Haziran Çarşamba günkü konferansın konuğu ise  kariyeri boyunca yeni teknolojileri ve yöntemleri araştıran, Batı sanatı, çağdaş sanat ve çağdaş sanat müzeleri üzerine çalışmaları bulunan Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu Karaveli  olacak.  “Tutkunun ve Direncin Portresi: David Hockney” başlıklı konferansta David Hockney’nin kariyerinin ilk dönemlerinden bugüne uzanan süreçte, sanat pratiğini şekillendiren temel unsurlar ele alınacak; 1960’larda Londra’da yaşanan değişimlerin, kültürel iklimin onun yapıtlarına nasıl yansıdığı işlenecek.

Mimari tasarım ve görsel iletişim alanlarında çeşitli üniversitelerde dersler veren Beril Sezen’in “David Hockney ve Mecralar Arasılık” başlıklı konferansı 8 Haziran Çarşamba günü düzenlenecek.  Konferansta, Hockney’nin farklı iki sanat formu – resim ve fotoğraf – ile farklı iki mecrayı  – analog ve dijital – etkileşime sokan ‘‘Fotografik Çizimler’’ adlı işlerine odaklanılacak.

Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi konferans serisi 15 Haziran Çarşamba günkü konferansla tamamlanacak. Sanatın toplumla ilişkileri üzerine çalışmaları olan Dr. Öğr. Üyesi Osman Erden’in “David Hockney ve Sallanan 60’lar” başlıklı  konferansında  İngiltere’nin “Sallanan 60’lar” olarak adlandırılan dönemi bağlamında David Hockney’nin erken dönem kariyeri ele alınacak.

25 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında her Çarşamba 17.00’de gerçekleştirilecek ve ücretsiz olacak konferanslar için müzenin web sitesinden kayıt yaptırmak yeterli olacak.

Konferanslar, etkinlik sonrasında SSM’nin Youtube kanalından izlenebilecek.

Bülten