Bachçede Yaz Festivali Başlıyor

10 Ağustos 2018
Bachçede Yaz Festivali Başlıyor
 “Bachçede Yaz Festivali” ile müzikseverler Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde buluşacak.

Daha önce Bach in Love etkinliğinde de sahne alan, 2000’de Bach Günleri’nde Bach’ın partita ve sonatlarını çalan barok kemanın en önde gelen temsilcilerinden François Fernandez, barok müziğin en önemli ansambllarından Les Arts Florissants’da baş kemancı olarak yer aldı. Eşi François ile birlikte La Petite Band’e de müzikleriyle katkı sağlamış olan Yun Kyung Kim de müzik hayatı boyunca edindiği perspektifi bugüne yansıtma konusunda son derece başarılı bir sanatçı. 15 Ağustos Çarşamba günü bu iki müzisyenin verecekleri "Bach ve Ondan Önceki Dahilerden Füg ve Kanonlar" başlıklı konseri, özellikle iki keman konserinin lezzetine aşina olan müzikseverlerin kaçırmamasını öneriyoruz. 19.30’da konsere ve öncesindeki Evin İlyasoğlu’nun “Kadın ve Müzik” konulu konuşmasına tüm müzikseverleri bekliyoruz.


İstanbullu klasik müzik severlerin yakından tanıdığı, heyecan uyandıran kapalı gişe konserlerinin yıldızı Jiri Barta! Çello eserlerinin yer aldığı CD’si ile Gramophone Editor’s Choice ödülüne layık görülen ve genç kuşak arasında oldukça ses getiren Barta, dünyanın önde gelen filarmoni ve senfoni orkestralarının eşliğinde çaldı. Çek Cumhuriyeti’nin en önemli solo piyanistlerinden Terezia Failova, büyüleyici performansı ve parlak geleceği ile uluslararası festivallerde adından söz ettirdi. 5 Eylül Çarşamba günü gerçekleşecek bu konserde Jiri Barta ve Terezie Fialova Beethoven’ın 2 ve 3 numaralı viyolonsel-piyano sonatlarını çalacaklar. Beethoven'ın viyolonsel ve piyano sonatlarının coşkusuna daha önce tanık olmadıysanız, buna bir açık hava konserinde tanık olma ayrıcalığına sahip olacaksınız. Jiri Barta ayrıca Bach’ın 6 numaralı solo viyolonsel suitini çalacak. Üstelik konserden önce saat 19.30’da konuşmacı Doğan Hızlan kendi müzik arşivini dinleyicilerle paylaşacak.

Çağdaş Avrupa’nın en eski barok orkestrası Hortus Musicus’un şefi ve kemancısı Andres Mustonen’in triosu ile birlikte 11 Eylül Salı akşamı vereceği konserde Bach müziğinden Balkan müziğine bir geçişe tanık olacaksınız. Mustonen'in eşsiz keman ezgilerine kontrbasta Taavo Remmel, vokal, perküsyon ve vibrafonda Anto Ōnnis eşlik edecek. Sanatçılar, hem Bach hem de Balkan müziğini sevenler için bu ikisinin pek nadir bir araya geldiği müzikal bir deneyim sunacaklar. Herkesin merak içinde beklediği bu son derece sıra dışı ve eğlenceli konser Sabancı Üniversitesi Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta.

Alexexander Rudin Bach’ın viyolonsel süitlerini dünyada en iyi çalan viyolonselcilerden biridir. Rudin'in otantik performans pratiğine olan ilgisi, hem tarihsel hem de müzikal olarak barok müzik ve ortaçağ müziği ile olan ilişkisini bir üst seviyeye taşıyarak tüm dünyada bilinen bir viyolonselci olmasını sağlamıştır. Kraliyet Filarmoni, Viyana Senfoni ve Danimarka Radyo Orkestraları gibi büyük orkestralarda solo viyolonselci olarak yer almış olan bu muhteşem müzisyen, 14 Eylül Cuma gecesi Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de Bach’ın solo viyolonsel suitlerini çalacak.

Birçok müzisyene göre Kuijken’in Bach sonat ve partitaları tıpkı Anner Blysma’nın viyolonsel süitleri gibi müzik dünyasında adeta bir kutsal kitaptır. Barok müziğin ve barok kemanın Avrupa’daki öncülerinden olan Kuijken, 1972’de La Petite Band‘ı kurmuştur. Bu yenilikçi sanatçı, 2000 yılından beri ülkemizde tarafımızca birçok kez ağırlandı. 22 Eylül Cumartesi akşamı The Seed’de gerçekleşecek olan bu konserde Sigiswald Kuijken’ın kemanıyla Marie Kuijken’in şairane klavsen dokunuşları bir arada olacak. Bu mucize müzisyenler J.S. Bach’ın meşhur klavsen ve keman sonatlarınıçalacaklar.

 

Hakan Erdoğan Productions tarafından Türkiye’nin ilk üniversite müzesi olan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen Bachçede Yaz Festivali’nin ana destekçisi, verdiği yüksek kaliteli eğitimin yanı sıra kültür ve sanata da katkıları büyük olan Sabancı Üniversitesi’dir.


Le Meridien İstanbul Etiler festivalin konaklama sponsorudur.
 

Program

15 Ağustos Çarşamba - François Fernandez(keman) & Yun Kyung Kim(keman) “İki Keman Konseri: J.S. Bach ve Ondan Önceki Dahilerden Füg ve Kanonlar"

*Konuşmacı: Evin İlyasoğlu "Müzik ve Kadın" - Saat: 19.30

 5 Eylül Çarşamba - Jiri Barta(viyolonsel) & Terezie Violava(piyano)

“Beethoven Konseri"

*Bu konserden önce konuşmacı Doğan Hızlan kendi müzik arşivini dinleyicilerle paylaşacak. - Saat: 19.30

 11 Eylül Salı - Hortus Musicus Trio

"Bach & Balkan Konseri: Andres Mustonen(keman), Anto Ōnnis(vokal,perküsyon,vibrafon), Taavo Remmel(kontrbas)"

 14 Eylül Cuma - Alexander Rudin(viyolonsel) “J.S. Bach Solo Viyolonsel Suitleri”

 22 Eylül Cumartesi - Sigiswald Kuijken(keman, violoncello da spalla) & Marie Kuijken(klavsen) “J.S. Bach Keman-Klavsen Sonatları”

Kapılar 19.00’da açılır, konserler 20.30’da başlar.

Vale hizmeti ücretlidir. 

 

Bülten