Bachçede Yaz Festivali

01 Ağustos 2019
Bachçede Yaz Festivali
Konserlerimize gelen seyircilerimiz, bir konserin sadece müzik dinlemek olmadığını bilirler. Hakan Erdoğan Productions tarafından 1998’den beri düzenlenen İstanbul Bach Günleri ve konserleri saraylar, müzeler gibi pek çok sıra dışı mekanda gerçekleştirildi.

Bach&Love, Bach Before&After, Bach&Bahar gibi farklı isimlerde ve temalarla tasarlanan Bach festivalleri ve konserleri, çoğunlukla köşeli kuralların işlediği düşünülen klasik müzik konserlerinin son derece keyifli ve alternatif bir atmosferde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Geçtiğimiz yıl çok iyi yorumlar alan ve bu yaz 5 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında ikinci defa düzenlediğimiz “Bachçede Yaz Festivali” ile müzikseverlerle Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta buluşacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşıyoruz! Bu yıl konser programını ve repertuvarı hazırlarken özellikle keyifli vakit geçirmenizi ön planda tuttuk. 

16-18. Yüzyıl Avrupa ve Osmanlı Saray müziklerini çalan, İzmir Barok tarafından verilecek olan konser ile festivalimizi açıyoruz. İzmir Barok her iki müziği de orijinal enstrümanlarıyla sunan ilk Türk topluluğudur. Açılış konserimizi 5 Ağustos’ta Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta izleyebilirsiniz. 

Türkiye’de Barok müziğe müzisyenlerin de ilgisinin artması ile birlikte, bu yıl ilk kez Türk gruplarının da yer aldığı festivalimizde yıllarca Avrupa’da eğitim gören ve çalan klavsenci İklim Tamkan’ın oluşturduğu ensemble tarafından early müziğin en sevilen eserlerinden Pergolesi’nin Stabat Mater’i yorumlanacak. 3 Eylül’de yine Fıstıklı Teras’ta gerçekleşecek bu konserin solistleri soprano Nihan İnan ve mezzo soprano Senem Demircioğlu. 

6 Ağustos’taki konserimizde Rusya’dan misafirimiz olan şahane ensemble Globus Music ile karşılaşacaksınız. Klavsen, Viola da Gamba, Keman ve Soprano’dan oluşan Globus Music barok müzikte yenilikçi performanslarıyla dikkat çekiyor. 

Uzun süren bayram tatiline Bahçede Yaz Festivali de katılıyor ve konserlerimize 21 Ağustos’ta Bach müziğini harika bir şekilde caz ile birleştiren, bu türün en iyilerinden, bir çok kez İstanbul’da ağırladığımız Thomas Gabriel Trio ile devam ediyoruz. Almanya’dan gelen grupta piyanoda Thomas Gabriel, kontrabasta Gunnar Polansky ve davulda Martin Klusmann yer alıyor. 

22 Ağustos’ta ise Çek Cumhuriyeti’nin en iyi topluluklarından Musica Minore’nin konseri var. Konserin solistleri Jiri Barta (viyolonsel) ve Nazlı Erdoğan (viyola). Bu konserde Musica Minore ile birlikte ilk yarıda Nazlı Erdoğan Hindemith Trauer Music ve Telemann Viyola Konçertosu'nu çalacak ve ikinci yarıda heyecan uyandıran kapalı gişe konserlerinin yıldızı Jiri Barta, Haydn Re Major ile karşınızda olacak.

23 Ağustos bir piyano resitali. Bu resitalde dünyanın en iyi piyanistlerinden Konstantin Lifschitz, baroktan romantiğe uzanan ve çok beğeneceğizden emin olduğumuz bir repertuvar sunacak. 

Festivalimiz 27 Ağustos’ta Avrupa’nın en eski barok topluluklarından Hortus Musicus ile devam edecek. Keman virtüözü Andres Mustonen şefliğinde uzun zaman sonra ilk kez full kadro İstanbul’da olacak Hortus Musicus, bu konserde barok müziğin yanısıra, kanuncu Tahir Aydoğdu’nun solist olarak katılımıyla Türk musikisinden eserler de çalacak. 

3 Eylül’deki Stabat Mater konserinden sonra, 5 Eylül’de Rusya’dan gelen ve olağanüstü performanslarıyla, kesinlikle kaçırılmayacak bir konsere imza atacak The Barock M Ensemble yer alıyor. Bachçede Yaz Festivali’nin kapanış konseri olan bu çarpıcı konser ile festivalimizi bitiriyoruz. 

Biletler Biletix’te.

Bahçede Yaz Festivali; Sabancı Üniversitesi, Sakıp Sabancı Müzesi, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Estonya Büyükelçiliği desteğiyle düzenlenmektedir.  

Le Meridien İstanbul Etiler festivalin konaklama sponsorudur.

Kapılar 19.00’da açılır, konserler 20.30’da başlar.
Vale hizmeti ücretlidir.

İletişim: info@heproductions.com 

Bülten