Alman Sineması Günleri

02 Ekim 2015
Alman Sineması Günleri
Sakıp Sabancı Müzesi “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” Sergisi Kapsamında Alman Sinemasının Klasiklerini ağırlıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM), Akbank Sanat işbirliğiyle gerçekleştirdiği “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisi kapsamında düzenlene SSM Alman Sineması Günleri, 7 Ekimden itibaren başlıyor.

II. Dünya Savaşı sonrasındaki yıkım ve olumsuzluk havasına bir cevap olarak 1957 senesinde Düsseldorf’ta doğan sanat akımı ZERO’yu şekillendiren tarihsel ve kültürel olaylar çerçevesinde hazırlanan film gösterimi programı, ZERO temaları ve prensiplerine uygun olarak yenilikçi ve farklı yapımlara odaklanıyor. Alman sinemasının kapsamlı bir temsilini oluşturmak üzere programda farklı tarih ve coğrafyalarda üretilmiş ve sinema tarihini şekillendirmiş farklı yapımlar da bulunuyor.

7 Ekim Çarşamba günü saat 18.00’de Atilla Dorsay’ın “Alman Sineması Üzerine” isimli söyleşisinin ardından  sessiz film klasiği “Berlin Senfonisi” ile başlayacak gösterimler, Volker Schlöndorff’un “Teneke Trampet”i ve büyük usta Billy Wilder’ın “Stalag 17” (Casuslar Kampı) gibi ilgi çekici yapımları da içeriyor. Michael Haneke, Roman Polanski gibi usta sinemacıların filmlerinin yanı sıra Wim Wenders’dan “Paris-Texas” ve “Sırlar Oteli” gibi yapımlarla sinemaseverlere çok boyutlu bir sinema şöleni sunmaya hazırlanan programın takvimi, SSM web sitesi www.sakipsabancimuzesi.org adresinden takip edilebilir. Etkinlik serisinde yer alan tüm yapımlar orijinal dublaj ve Türkçe altyazılar eşliğinde ücretsiz olarak sinemaseverler ile buluşuyor.

 “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisi, ZERO sergisi, 10 Ocak 2016 tarihine kadar SSM’de ziyaret edilebilecek.

 

 

Bülten