Müze

Hakkında

Müze Hakkında

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul'da Boğaziçi'nin en eski yerleşimlerinden Emirgan'da yer almaktadır.

Müzenin ana binası olan köşkün mimari projesi, Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından 1925'de İtalyan mimar Edoardo De Nari'ye sipariş edilmiştir. İnşaat süreci 1927'de tamamlanan köşk, Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmıştır.

1951 yılında Adanalı sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından Hidiv ailesinden satın alınan köşk, aynı yıl satın alınarak önüne yerleştirilen Fransız heykeltıraş Louis Doumas'ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü 'Atlı Köşk' olarak anılmaya başlanmıştır. Atlı Köşk'ün arazisi içindeki ikinci at heykeli ise, 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında Haçlı kuvvetlerince yağmalanan İstanbul Sultanahmet meydanından alınarak, Venedik San Marco kilisesi önüne yerleştirilen 4 attan birisinin dökümüdür.

1966 yılında Hacı Ömer Sabancı'nın vefatından sonra aile büyüğü olan Sakıp Sabancı tarafından sürekli konut olarak kullanılmaya başlanan Atlı Köşk, uzun yıllar Sakıp Sabancı'nın zengin hat ve resim koleksiyonunu barındırmış, 1998 yılında da Sabancı ailesi tarafından içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne bağışlanmıştır.

Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan Müze'nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuştur. Bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi zengin koleksiyonu, kabul ettiği kapsamlı uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir Müzecilik ortamı sunmaktadır.

Manifesto

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, dönüştürücü kültürel deneyimler sunan bir buluşma noktasıdır.

Fiziksel ve dijital mekânlarımızda herkese açık, çok sesli, sınırlar ve disiplinler ötesi deneyimler sunuyoruz.

Bireyler ve kültürler arasındaki etkileşimin çoğaltıcı gücüne inanıyoruz; küresel, bölgesel ve yerel kültür sanat mirası arasında sürekli etkileşim alanları yaratıyoruz.

Koleksiyonlarımızı ve ülkemizin bütünsel sanat mirasını korumayı, araştırmayı, geliştirmeyi, yorumlamayı önemsiyoruz; güncel sergilerimiz ve etkinliklerimizde, tüm paydaşlarımızla beraber ortak değer yaratıyoruz.

Araştırma, Eğitim ve Teknoloji alanlarında Sabancı Üniversitesi’yle bütünlük içinde hareket ederek, herkes için, yenilikçi ve yaratıcı öğrenme deneyimleri sunuyoruz.

Ziyaret

SSM’nin koleksiyonları ve sahipliği yaptığı süreli sergilerin yanı sıra heykel, çeşme, sütun gibi taş eserleri ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği eşsiz Boğaz manzaralı yemyeşil bahçesini ziyaret edebilir, sanattan ilham alarak hazırlanmış sıradışı tasarım ürünlerini SSM Mağaza’da keşfedebilirsiniz.

SSM Bahçe

Sizi 115 bitki çeşidi ile Boğaziçi'nin en güzel noktalarından biri olan müze bahçemizde doğayla iç içe olmaya davet ediyoruz.

SSM Mağaza

SSM Mağaza, sanatseverlerin kültür ve sanat deneyimlerini kalıcı hale getirebilecek, uluslararası nitelikte ürün ve hizmetler sunar.